dvd-sinj-1930

HIMNA DVD-SINJ

Povijest

Vatrogasna postrojba DVD Sinj osnovana je 1907.g. pod Kamičkom, u zgradi Palacine. Rad ove postrojbe nije nikako prekidan, bez obzira na razne poteškoće koje su bile sastavni dio života. Jedna smo od tri najstarije vatrogasne postrojbe u Dalmaciji. U početku je se djelovalo sa priručnom opremom. Godine 1931. nabavljen je prvi motorni agregat “Magirus“. Prva auto-cisterna nabavljena je 1951.g. Razvojem Grada Sinja razvijala se i naša vatrogasna postrojba. Tako je 1961.g. u rad postrojbe uvedena 24-satno dežurstvo, u svakoj smjeni je bio jedan profesionalni vatrogasac. To je bio začetak profesionalne jezgre čiji se broj uvijek kretao 3-7 profesionalnih vatrogasaca.

Vrijeme domovinskog rata

U 80-tim i 90-tim godinama prošlog stoljeća ova postrojba je kompletno obnovila svoju opremu, od vozila do osobne opreme. Inače kroz ovu postrojbu u ovih 100 godina prošlo je i aktivno djelovalo skoro 1000 Sinjana i Cetinjana. U domovinski rat ova vatrogasna postrojba se uključila od prvih dana 1990.g. Za potrebe ZNG/MUP obavljani su razni zadaci kao prijevoz vode, priprema bunara u slučaju rušenja brane Peruća i sl. Samo u periodu 8. mjesec 1991.- 9. mjesec 1992. DVD Sinj je imao, pod znakom opće ili zračne opasnosti 32 intervencije (ukupno 129 intervencija). Prevezeno je 570 cisterni pitke vode. Ukupno je za potrebe HV/MUP u periodu 1990 – 1995 prevezeno 3500 cisterni pitke vode.Pod neposrednom neprijateljskom vatrom provedeno je 672 sata, u prije navedenom periodu.

Vatrogasna takmičenja

Članovi DVD Sinj sudjelovali su na skoro svim važnijim vatrogasnim takmičenjima. Od kojih je najveći uspjeh sudjelovanje na republičkom natjecanju 1988.g. u Sisku. Isto tako naši članovi su u dosta slučajeva išli na ispomoć drugim vatrogasnim postrojbama kod velikih požara, od Korčule, Pelješca, Makarske,…do Šibenika.

Stožerna vatrogasna postrojba

Danas DVD Sinj djeluje kao stožerna vatrogasna postrojba na području bivše općine Sinj – sada gradova Vrlika, Trilj i Sinj te općina Hrvace, Otok i Dicmo ukupne površine 1077 km2 i 55 000 stanovnika. Krajem 90-tih godina 20. stoljeća osnovani su i djeluju DVD-Vrlika (obnoviteljska skupština) i DVD-Trilj, te prije nekoliko godina DVD-Dicmo koji su nam izuzetna pomoć na ovako velikom području. Postrojba raspolaže sa 12 vatrogasnih vozila i to : 1 zapovjedno, 2 navalna vozila, 2 auto-cisterne, 1 auto-ljestva, 3 vozila za gašenje šumskih požara, 1 vozilo za prometne udese, 2 kombi-vozila. Prosječno godišnje imamo 314 intervencija (prosjek od zadnjih 10 godina).

Novi vatrogasni dom

Do ljeta 2005.g. bili smo smješteni u samom centru Grada tako da nam je posljednjih godina veliki problem bio izlazak na intervencije. Uz veliku pomoć grada Sinja iznađena je povoljna lokacija za izgradnju novog vatrogasnog doma-predio Štalija, površine 3520m2, uz samu cestu Sinj-Split. Sredstvima Grada Sinja i DVD Sinja 2002.g. ishodovana je građevinska dozvola, a 2003.g. uz pomoć Županije Splitsko-Dalmatinske počeli su radovi na novom objektu u kojem smo sada smješteni i u kojem smo 2007. g dočekali stogodišnjicu društva.

U postrojbi je djelovalo 8 profesionalnih djelatnika i 25 dobrovoljnih vatrogasaca (do 01.12.2017.). Tijekom cijele godine organizirano je permanentno 24-satno dežurstvo, u tri smjene raspoređeno je 12 dobrovoljnih i profesionalnih vatrogasaca. U ljetnom periodu taj broj se povećava.

DVD Sinj

Od 01.12.2017.g. nositelj zaštite od požara postaje JVP Grada Sinja s 22 vatrogasaca. DVD Sinj nastavlja s radom na poslovima promicanja vatrogasne kulture, rada s mladeži, u provedbi pojačanih mjera zaštite od požara u ljetnom periodu te kao ispomoć na intervencijama JVP Sinju. DVD Sinju ostaje na istoj adresi (prešli na 1 kat, preko 300 m2 korisnog prostora), zadržava operativnost te se nastavlja dežurstvo dobrovoljnih vatrogasaca. Za intervencije na raspolaganju je više od 20 dobrovoljnih vatrogasca s 5 vozila.